آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا سایر منابع پرتو فرابنفش حاصل می‌شود. این سوختگی در اثر پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه‌کننده (سولاریوم) به‌وجود می‌آید. از نشانه‌های آن می‌توان سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را نام برد.آفتاب سوختگی هنگامی رخ می‌دهد که مقدار تابش اشعه خورشید یا سایر منابع نوری حاوی پرتو فرابنفش بیش از توانایی رنگدانه محافظت‌کننده پوست بدن یعنی ملانین باشد.

عوامل افزایش آفتاب‌سوختگی:

عواملی که حساسیت شخص را نسبت به آفتاب‌سوختگی افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

در معرض آفتاب قرار گرفتن در ساعت اوج آفتاب (۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر) خصوصاً در نوزادان و کودکان که نسبت به بزرگسالان پوست حساس‌تری دارند.

روشنی پوست: افراد با پوست‌های روشن با احتمال بیشتری نسبت به افراد با پوست تیره‌تر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند.

استفاده از برخی داروها از جمله بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها و قرص‌های ضدبارداری و همچنین برخی از مواد آرایشی

استفاده از روش‌های برنزه‌کردن

لایه‌برداری پوست پس از آفتاب‌سوختگی:

آسیب‌دیدن لایه‌های پایینی  سبب لایه‌برداری سریع لایه‌های بالاتر می‌شود.کرم‌های ضدآفتاب بسیار مؤثری برای محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش (یو وی ای) وجود دارند. فرابنفش  به ترتیب دارای طول موج بلند و کوتاه میباشد  که اجزای نور خورشید هستند و مسئول سوختن و تغییرات سرطانی در پوست هستند.

پیشگیری از آفتاب‌سوختگی:

کرم ضدآفتاب، لباس‌های پوشاننده و عینک‌های آفتابی ضد پرتو فرابنفش، همگی برای پیشگیری از قرار گرفتن در برابر نور خورشید توصیه می‌شوند. استفاده از کرم ضدآفتاب دارای فاکتور محافظتی نور خورشید (اس پی اف بالا) توصیه می‌شود. اعداد بالاتر اس پی اف بیانگر قدرت محافظت بیشتر کرم است. متأسفانه راهی برای «برنزه شدن بی‌خطر» در آفتاب وجود ندارد.

اگر دچار آفتاب سوختگی شُدید:

دوش یا حمام آب سرد بگیرید یا پارچه مرطوب و سرد روی سوختگی قرار دهید.

کرم‌های حاوی بنزوکائین، لیدوکائین و وازلین روی پوست نمالید.

اگر تاول پوستی به وجود آمده‌است، پانسمان خشک ممکن است از عفونت جلوگیری کند.

اگر پوستتان تاول نزده‌است، از کرم مرطوب‌کننده برای تسکین ناراحتی استفاده کنید.

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن را برای کاهش درد مصرف کنید.

مصرف آب و مایعات فراوان در دفع سموم بدن .

استفاده از ویتامین ای به همراه ویتامین سی در دوزهای توصیه شده روزانه جهت بهبود هرچه سریعتر پوست و بازسازی آسیب‌های وارده.

آفتاب-سوختگی

در صورتی که به همراه آفتاب سوختگی تب دارید یا تاول‌های پر از مایع، سرگیجه یا اشکالات بینایی به همراه آفتاب سوختگی وجود دارند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم آفتاب سوختگی:

علائم آفتاب سوختگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است قرمزی پوست را چند ساعت پس از سوختگی احساس کنید. اوج قرمزی،24-12 ساعت طول خواهد کشید. آفتاب سوختگی های جزئی به طور معمول چیزی بیش از قرمزی و کمی سوزش در قسمت های آسیب دیده ایجاد نمی کند .

در موارد بسیار شدید، علائم عبارتند از:

تب

لرز

تهوع و استفراغ

ضعف

در موارد شدید، علائم شوک ممکن است رخ دهد، به عنوان مثال:

فشار خون پایین

خستگی بیش از حد

ضعف شدید

آفتاب-سوختگی

 

آیا آفتاب سوختگی همیشه باعث تیرگی پوست و ایجاد لک می‌شود؟

اگرچه این عارضه همیشگی نیست؛ اما در مواردی احتمال وقوع آن بیشتر می‌شود. موارد زیر شایع‌ترین و مهم‌ترین دلایل ایجاد اسکار ناشی از آفتاب سوختگی هستند:

1-کندن پوسته‌ها:

به خاطر داشته باشید زمانی که دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید و پوست شما پوسته پوسته می‌شود، پوست زیرین و جایگزین، پوستی تازه و آسیب‌پذیر است. کندن پوسته‌های تشکیل شده حتی اگر در مرحله افتادن باشد، می‌تواند به پوست تازه صدمه بزند؛ در نتیجه روی پوست جدید اسکار ایجاد می‌شود.بنابراین بهتر است که اجازه دهید پوسته‌ها خود به خود بیافتند. اگر می‌خواهید سرعت این فرآیند را افزایش دهید و یا اینکه قصد شرکت در یک جلسه مهم را دارید و مایلید که پوست شما خوب جلوه کند، در حمام آن را با آب گرم و یک لیف مناسب شستشو دهید. هر کاری که انجام می‌دهید نباید پوست زیرین‌تان را تحریک کنید؛ چرا که نرم و تازه است و به راحتی آسیب می‌بیند، در نتیجه باعث ایجاد اسکار می‌شود.

2- آفتاب سوختگی همراه با تاول:

تاول می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود. بهترین کار برای جلوگیری از تیرگی آفتاب سوختگی این است که تاول را باز نکنید و آن را با یک پارچه نرم (بدون اینکه پوست را تحریک کنید) ببندید. تاول خود به خود بهبود می‌یابد اما باید از تحریک آن جلوگیری کنید.

اگر تاول به هر دلیلی ترکید، آن را به پماد آنتی‌بیوتیک آغشته کرده و با یک بانداژ نرم ببندید؛ همچنین بهتر است که آن را تمیز و مرطوب نگه‌ دارید. شب‌ها و در زمان خواب بانداژ را باز کنید و اجازه دهید که پوست خشک شود و نفس بکشد؛ همچنین روز بعد از یک بانداژ جدید استفاده کنید.

3-اثرات آفتاب‌سوختگی روی پوست:

قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش نور خورشید باعث پیری زودرس، سرطان پوست و بیماری‌های دیگر می‌شود. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

تغییرات بافت پوست مانند چین و چروک‌های عمیق به خصوص در پشت گردن و چین و چروک‌ها و خطوط ریز که به دلیل نازک شدن پوست ایجاد می‌شوند به خصوص در پیشانی و پشت سر

کبودی شدید در اثر ضربات خفیف

تغییرات رنگدانه‌ها مانند ایجاد لکه‌های قهوه‌ای، چین و چروک‌ها، لکه‌های ناشی از افزایش سن و لکه‌های ناشی از بیماری‌های کبدی

لکه‌های سفید روی پاها، بازوها و پشت دست‌ها

قرمز شدن اطراف گردن

ایجاد خال که برخی از آنها ممکن است به سرطان پوست تبدیل شوند.

تغییرات پوست پیش سرطانی شامل ضایعات پوسته‌پوسته‌ای قرمز رنگ که به آنها کراتوز آکتنیک گفته می‌شود و ضایعات روی لب‌ها که به آنها آکتنیک لب گفته می‌شود، هر دوی این عوارض ممکن است به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شوند.

متقاضیان درمان:

معمولاً افرادی که شرایط زیر را داشته باشند گزینه‌های مناسبی برای انجام اقدامات درمان آفتاب سوختگی هستند:

افرادی که ایجاد علائم پیری روی پوست و آفتاب‌ سوختگی در قسمت‌های مختلف بدن مانند صورت، گردن، شانه‌ها، بازوها یا دست‌ها باعث ناراحتی آنها شده است.

قرمزی پوست، لکه‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مشخص بودن عروق ریز، آنها را ناخشنود کرده است

افرادی که تمایل به داشتن پوستی شفاف‌تر با بافت و رنگی یکنواخت‌تر دارند.

افرادی که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی به سر می‌برند.

افرادی که اهداف واقع‌بینانه‌ای از نتایج حاصل از استفاده از این روش‌های درمانی دارند.

اگر شما نیز یکی از قربانیان آفتاب سوختگی هستید، نگرانی به خودتان راه ندهید. اگر چه تمام آسیب‌های خورشید به پوست برگشت‌پذیر نیست، با این حال درمان‌های موثری برای آفتاب سوختگی وجود دارد.

پماد آنتی اکسیدان:لوسیون‌ها و کرم‌های موضعی حاوی ویتامین سی، ای و رسوراترول انتخاب‌های مناسبی برای مقابله با آفتاب‌سوختگی هستند. آنتی اکسیدان‌ها از قابلیت نفوذ در پوست و ترمیم آن برخوردار هستند و تولید رادیکال‌های آزاد آسیب زننده به سلول‌های پوست را محدود می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها با سالم و شاداب نگه داشتن پوست نشانه‌های پیری را نیز کاهش می‌دهند.بسیاری از فراورده‌های موضعی روشن کننده پوست را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها تهیه کنید. این فراورده‌ها مشکلات رنگدانه‌ای ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب را برطرف می‌کنند.

پماد-آفتاب

لیزر:

جوانسازی پوست با لیزر جایگزینی برای لایه بردار‌های شیمیایی است و درد کمتری را ایجاد می‌کند، دوران بهبود پس از آن کوتاه‌تر است و غالباً مقرون به صرفه‌تر است. بی‌حسی موضعی قبل از درمان اعمال می‌شود تا بیمار در طول لیزردرمانی کاملاً راحت باشد. ناحیه مورد نظر ضدعفونی شده و پوشانده می‌شود. متخصص انرژی لیزر را به شیوه‌ای ثابت به سمت نقص‌های پوستی می‌تاباند. لایه‌های بیرونی پوست در اثر دریافت انرژی بخار می‌شود و واکنش التیامی بدن برانگیخته می‌شود.در اکثر موارد باید چند جلسه درمان انجام شود. قرمزی اولیه پس از حدود یک روز برطرف می‌شود. نتایج نهایی پس از چند جلسه مشخص می‌شود. هدف از جوانسازی پوست با لیزر زیباسازی و جوانسازی پوست است. بیمار باید انتظار واقع‌بینانه‌ای از درمان داشته باشد و بداند که لیزر درمانی نقص‌ها را کاهش می‌دهد و آنها را به طور کامل از بین نمی‌برد.

آی پی ال :

نور در بازه ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر به لکه‌های قهوه‌ای و مویرگ‌های قرمز پوست تابانده می‌شود. آی پی ال برای درمان آفتاب سوختگی و رفع قرمزی مفید است. کلاژن‌سازی را نیز تا حدی تحریک می‌کند و خطوط ظریف پوستی را کاهش می‌دهد. در این درمان بیماران باید چهار هفته قبل از درمان و یک هفته پس از آن از نور خورشید دوری کنند.ژل خنک کننده قبل از درمان روی پوست زده می‌شود، سپس پالس‌های نور با استفاده از دستگاه نوری ملایمی به ناحیه‌های مورد نظر تابانده می‌شود. بیماران حس خود حین درمان را مانند برخورد ملایم کش به پوست توصیف می‌کنند. ورم کردن یا داغ شدن پوست پس از درمان طبیعی است. پوست به تدریج و به مرور زمان بهبود می‌یابد.

میکرودرم آبریژن:

متخصص در میکرودرم آبریژن یا درمان پیلینگ پوست آسیب‌دیده را به روش خراش دادن جراحی کنترل شده برمی‌دارد. میکرودرم درمانی غیرتهاجمی و غیرجراحی است که در آن برای برداشتن لایه‌های رویی از سلول‌های متراکم مرده پوستی از کریستال‌های ظریف و عمل مکش استفاده می‌شود. این درمان باعث تولید الاستین و کلاژن جدید می‌شود و پوستی جدیدتر، روشن‌تر و درخشان‌تر را به جا می‌گذارد.نتایج پس از یک جلسه درمان قابل مشاهده است، اما نتایج نهایی پس از ۴ تا ۶ جلسه درمان مشخص می‌شود. نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست و به تناوب و تعداد جلسات درمان، نوع و وضعیت پوست تحت درمان بستگی دارد. متخصصین ما طرح درمانی خاصی را متناسب با اهداف ویژه و نگرانی‌ها و خواسته‌های هر بیمار تهیه می‌کنند. میکرودرم آبریژن را می‌توان روی صورت، دست یا بدن انجام داد.

مرکز زیبایی کلینیک نسخه

مرکز زیبایی کلینیک نسخه

Call Now Button