کرایولیپولیز

فناوری است که برای زدودن سلول چربی از بدن استفاده می‌شود. توسط این فناوری، سلول‌های چربی بوسیله سرمای(  ۱۱- درجه) از بین می‌روند .این روش  به عنوان روش جایگزین بدون جراحی برای ازبین رفتن سلول چربی پیشنهاد می‌شود. کرایولیپولیز اصل همراه با سرما خلأ و مکش دارد و قسمتی که قرار است سلول‌های چربی‌اش از بین رود به داخل محفظه مکنده دستگاه کشیده می‌شود و به مدت ۶۰ دقیقه در این محفظه مکشی قرار می‌گیرد. کرایولیپولیز وکیوم‌دار برای از بین بردن سلول‌های چربی بسیار مؤثر و همراه با عوارض حداقل است.

روشی غیر‌تهاجمی است که می‌تواند جایگزینی شایسته و ایده آل برای روش‌های تهاجمی کاهش چربی از قبیل لیپوساکشن باشد چرا که بعد از کرایولیپولیز نیازی به دوران نقاهت نخواهید داشت. لیپوساکشن در زمره محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی قرار دارد و   این روزها افراد بیشتری با معضل اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند، از این رو جراحی‌های کاهش چربی روز‌به‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند و جای تعجب نیست که شمار بیمارانی که روش‌هایی همچون کرایولیپولیز را برمی‌گزینند، در حال افزایش است.

لاغری با کرایولیپولیز:

مطالعات نشان داده که در بین روشهای غیر تهاجمی (یعنی بجز ساکشن ولیپولیز لیزری و لیپوماتیک)، کاهش چربی موضعی در روش کرایو لیپولیز موثرتر از سایر روش ها است .در این روش سلول‌های چربی زیرپوست همچون لیپولیز را سرد می‌کنند تا آنها را تجزیه کرده و بشکنند، بی‌آنکه به بافت‌های اطراف چربی یا پوست آسیبی وارد شود. برای کاهش دادن چربی بخش‌های مشخصی از بدن، مخصوصاً شکم، پهلو و پشت از کرایولیپولیز استفاده می‌شود. لازم است که بدانید کرایولیپولیز یک راهکار دائمی برای حل معضل اضافه وزن نیست؛ این روش سلول‌های چربی موجود در بدن شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما نمی‌تواند مانع بزرگ شدن سلول‌های چربی به جا مانده شود، از این رو فرد می‌بایست همگام این روش از رژیم غذایی مناسب و ورزش غافل نشود، در غیر این صورت می‌بایست عمل کرایولیپولیز را تکرار کند.

نحوه عملکرد دستگاه کرایولیپولیز:

دستگاه کرایولیپولیز یک فن ‏آوری نوین است که به کمک سرما، به آرامی و به طور مؤثر سلول‌های چربی زیر پوست را هدف قرار داده و آن‌ها را کریستالیزه یا منجمد می‌کند. سپس با گذشت زمان، بدن به طور طبیعی چربی‌ها و این سلول‌های مرده را دفع کرده و مجدداً ترمیم می‌شود. ابتدا موضع موردنظر برای حذف چربی‌های اضافه انتخاب و با توجه به عمق چربی موجود در لایه ‏های پوستی، پروب چربی‌ها را به درون می‏ کشد. فشار و مکشی که در ناحیه مورد نظر ایجاد می‏ شود قابل تحمل است.

ما دو نوع چربی در بدن داریم:

1- سلولیتها:

سلولیتها چربیهایی هستند که  دارای خصوصیت زیر می باشند:

الف) بد شکلی سلولیتها عدم تناسب اندام و در حالت عادی تناسب اندام را ایجاد می نمایند اما باید بدانیم که بد شکلی سلولیتها بدلیل اختلالات هورمونی می باشد و ارتباطی به کم فعالیتی و یا پرخوری ندارد.

ب) عروق خونی و لنفاوی زیر سلولیتها هستند ونه درون آن

ج) سلولیتها ظرف 3 تا 4 سال بد شکل می شوند پس در صورت اصلاح بد شکلی ،سه تا چهارسال طول خواهد کشید که دوباره بد شکل شوند.

2-چربیهای قهوه ای:

چربیهای قهوه ایی دارای چند خصوصیت هستند:

الف) چربیهای قهوه ای در اثر پر خوری ایجاد می شود.

ب) چربیهای قهوه ای در اثر کم فعالیتی ایجاد می شود

ج) چربیهای قهوه ای در اثر بهم ریختگی متا بولیسم بدن ایجاد می شود.

در نتیجه چربیهای قهوه ایی را می شود با کم خوری، افزایش فعالیت وطب سوزنی بر طرف نمود اما رفع بد شکلی سلولیتها فقط توسط کرایولیپولیز، لیپولیزر و .. انجام می شود .

اساس عملکرد کرایولیپولیز بر مبنای این اصل استوار است که سلول‌های چربی در برابر تغییر دما در اینجا سرمایش از بافت‌های اطرافشان حساس‌تر و آسیب پذیرترند لذا در اثر انجماد یا کرایولیپولیز سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند و هیچ آسیبی متوجه بافت های اطرافشان نمی‌شود. سرمایش سلول‌های چربی آن‌ها را به مرگ طبیعی دچار می‌کند، مرگی کاملاً کنترل شده. در چنین شرایطی غشاء سلول‌های چربی شکسته و لیپیدها آزاد می‌شوند. سپس لیپیدها وارد مجاری لنفاوی می‌شوند تا پردازش شده و در نهایت از بدن خارج شوند، درست به همان شیوه‌ای که بدن چربی غذا را دفع می‌کند، این فرآیند به تدریج انجام می‌شود لذا بار زیادی بر دوش سیستم لنفاوی تحمیل نشده و هیچ خطری سیستم لنفاوی فرد را تهدید نخواهد کرد.

انواع دستگاه های کرایولیپولیز:

کرایولیپولیز

کول اسکالپ

کول تچ

لیپو کنتراست

لیپو گلازه

پرو شاک آیس

برای گرفتن نتایج بهتر می‌توان کرایولیپولیز را با تکنولوژی لیزر و امواج رادیویی تلفیق کرد تا دیگر خبری از آن حالت شلی و افتادگی پوست نباشد.اگر در اندیشه انجام این عمل هستید، اطلاعات زیر می‌تواند برای شما مفید و کارآمد باشد و کمک کند تا به درک بهتری از این روند دست یابید. بدون تردید این مقاله نمی‌تواند پاسخگوی تمامی پرسش‌هایی باشد که در ذهن شما نقش بسته است، چرا که نتایج حاصل از کرایولیپولیز به خصوصیات فردی بیمار و متخصص زیبایی بستگی دارد.

نتایج حاصل چقدر دوام خواهند داشت؟
سه هفته پس از انجام کرایولیپولیز تغییراتی در اندام خود تجربه خواهید کرد اما تغییرات ظاهری شما پس از یک تا سه ماه مشهود و ملموس خواهد بود. بدن شما با کمک متابولیسم سلول‌های چربی را دفع می‌کند و تا ۶ ماه این برنامه را سر لوحه خود قرار می‌دهد. ممکن است دو تا ۴ ماه پس از نخستین عمل کرایولیپولیز به یک جلسه درمانی بیشتر نیاز پیدا کنید تا نتایج بهتری را شاهد باشید.به عنوان مثال، مطالعات کیلینیکی نشان می‌دهد که ٢ تا ۴ ماه پس از به کارگیری دستگاه کول اسکالپ کاهش چربی در بیماران مناسب این روش شایان ذکر و قابل اندازه گیریست و نتایج به دست آمده در یک بازه زمانی ۶ ماهه ثابت و پایدار خواهد شد و لایه‌های چربی فرد بدون تغییر می‌مانند. تا کنون مطالعات بلند مدتی در این زمینه به ثمر نرسیده است لذا نمی‌توان گفت این نتایج چقدر دوام دارند اما تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم و مناسب در پیش بگیرید و ورزش عنصر جدایی ناپذیر زندگیتان باشد، این نتایج به قوت خود باقی می‌مانند و اندامتان فرم خود را حفظ می‌کند.

کاربرد‌های کرایولیپولیز:

از کرایولیپولیز برای کاهش چربی قسمت‌های مشخصی از بدن استفاده می‌شود و بیشترین کاربرد آن در ازبین بردن چربی‌های شکم، پهلو و پشت است. نمی‌توان برای کوچک کردن سینه یا کاهش سلولیت‌ها به کرایولیپولیز روی آورد اگر قصد به کارگیری کرایولیپولیز را برای ناحیه خاصی از بدنتان را دارید، پیش از هر چیز با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا ببینید کرایولیپولیز برای ناحیه موردنظر شما کاربرد دارد یا خیر. کاندیدهای مناسب و ایده آل برای کرایولیپولیز افرادی هستند که سالم و تندرست بوده لیکن به خاطر وجود چربی در قسمت‌های مشخصی از بدنشان همچون شکم، پهلو و بغل سینه، سایزشان کمی بالاست، چربی‌هایی که به سادگی و با رژیم و ورزش از بین نمی‌رود. نمی‌توان از کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی بهره گرفت. به علاوه نمی‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای روش‌های تهاجمی و حجیمی همچون لیپوساکشن در نظر گرفت.

عوارض روش کرایولیپولیز چیست ؟

کرایولیپولیز عوارض جانبی چندانی ندارد. از آنجایی که یک روش غیرتهاجمی است و هیچ زخمی وجود نخواهد داشت، خبری از عفونت نخواهد بود. با این حال برخی بیماران سرخ شدن، بی حسی، درد، سوزش، کوفتگی و خون مردگی ناحیه تحت درمان را تجربه می‌کنند، بروز این عوارض به نحوه بالا کشیده شدن موضع درمان میان پانل‌های انجماد بستگی دارد.
در صورت متورم شدن موضع تحت درمان از کمپرس سرد استفاده کنید. اکثر غریب به اتفاق بیماران می‌توانند در همان روز به رژیم غذایی عادی خود بازگردند ولی اگر ناحیه تحت درمان قرمز یا دردناک شود، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و سپس رژیم خود را از سر گیرید.
توجه داشته باشید که تمامی عوارض فوق الذکر موقتی بوده و پس از چند ساعت یا چند روز برطرف می‌شوند. در برخی موارد افراد هایپرپلازی پارادوکسیال (چربی) را پشت سر می‌گذارند که در مردان شایع‌تر است لیکن به ندرت اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی چند وقت پس از انجام کرایولیپولیز توده‌ای از چربی در ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شود. این مشکل را می‌توان با کمک لیپوساکشن حل کرد.

چه کسانی نمی توانند تحت درمان با کرایولیپولیز قرار گیرند؟

برای انجام این عمل می‌بایست از لحاظ جسمی سالم و تندرست بوده و کسانی که گلبول‏ های سفید کم‌فعال دارند از این روش نباید استفاده کنند.دیدگاهی واقع‌بینانه از نتایج کرایولیپولیز داشته باشید. اغلب افراد شرایط لازم برای انجام کرایولیپولیز را داشته و می‌توانند به جای جراحی‌های تهاجمی همچون لیپوساکشن از مزایای این روش ایمن، بی خطر و غیر تهاجمی بهره‌مند شوند، چرا که در این روش دیگر خبری از بیهوشی و بی حسی روش‌های تهاجمی نیست. نمی‌توان برای درمان چاقی مفرط از این روش استفاده کرد، چرا که در چنین افرادی نتایج حاصل قابل توجه و چشمگیر نخواهد بود.

مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟

در کرایولیپولیز تعداد سلولهای چربی کم می شود نه حجم آنها
حتی در کبد های چرب با گرید پایین می توان کرایولیپولیز کرد.

کرایولیپولیز روشی بی خطر و بدون عارضه (در صورت استفاده از دستگا ههای کرایولیپولیز استاندارد)می باشد.

در کرایولیپولیز تعداد سلول‌های چربی کم می‌شود.

با یک جلسه کرایولیپولیز سایز بین 4 تا 12 سانتی‌متر کم می‌شود.

کرایولیپولیز در چه مناطقی از بدن قابل استفاده است؟

پهلو

بازو

شکم

باسن

پیج اینستاگرام کلینیک پوست و زیبایی نسخه را دنبال کنید.

برای مشاوره پوست و زیبایی با ما در ارتباط باشید.

Call Now Button